Wielkość ptaków – ciekawostki

Kraska zwyczajna to ptak, który w licznych rejonach kraju znany jest jako siwka. Jest to średniej wielkości ptak , będący przedstawicielem krasek, którego tryb życia na pewno uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje obszary właściwie całej Europy. W szczególności natomiast upodobała sobie tereny południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę spotkać można także w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. Ostatnimi czasy można zauważyć niemały spadek liczby osobników tego gatunku. Można stwierdzić, iż w pewnych krajach nie występuje już w ogóle. Warto wspomnieć, że spośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym reprezentantem, którego mamy możliwość zobaczyć na obszarze Europy.

Ptaki wielkość

O południowym pochodzeniu kraski świadczy jej egzotyczne ubarwienie, które jest w nieprzeciętnym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie charakteryzuje się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, w trakcie których poszczególna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna posiada też bardzo silny, czarny dziób oraz nogi, które mają specyficzny żółtawy kolor.

W przypadku młodych osobników, ubarwienie nie jest tak wyraźne i kontrastowe. Do pierwszego roku życia, ptaki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych również dzięki sterówkom. W przypadku osobników starszych dostrzega się na piórach ciemną plamę oraz dużo bardziej ostre zakończenie. Maksymalna długość ciała kraski zwyczajnej to mniej więcej 32 centymetry, natomiast rozpiętość skrzydeł tego gatunku mieści się w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie jest w większości przypadków większa niż 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *